Рак під час вагітності

2020 року 2,3 мільйона жінок у всьому світі почули діагноз «рак молочної залози». Близько 13% цих діагнозів поставили жінкам віком до 45 років, це майже 300 000 жінок. В Україні рак молочної залози посідає 1 місце серед усіх видів онкології у жінок, при цьому на групу 18-24 років припадає 10%, 30-54 – 29.1% (за даними Національного канцер-реєстру). У цій статті ми розповідаємо про вагітність під час онкології. Стаття була написана разом із Юлією Проніною, користувачкою сервісу Doc.ua, в якій вона поділилася власною історією боротьби з раком молочної залози та відповіла на найпоширеніші запитання про лікування онкології під час вагітності.

Рак під час вагітності зустрічається рідко. Рак сам по собі рідко вражає зростаючий плід (ненароджену дитину). Коли це трапляється, рак під час вагітності може бути складнішим для діагностики та лікування. Це пов’язано з тим, що тести для діагностики раку та лікування можуть вплинути на плід, тому кожен крок у вашому лікуванні має бути ретельно контрольованим.

Лікар  Царук Євген Григорович на Doc.ua
Займається ефективним лікуванням порушення працездатності, депресивних станів, синдрому хронічної втоми, страхів, тривоги, апатії та млявості, порушення сну, шизофренії, психічних розладів в осіб похилого та старечого віку. Лікувально-профілактична робота серед пацієнтів психіатричного, наркологічного профілів. первинний огляд пацієнта, встановлення попереднього діагнозу, призначення лікування з подальшим підбором підтримуючого лікування. Також веде прийом англійською мовою.
Багатопрофільний комплекс наркології та психіатрії "РЕНЕСАНС - КИЇВ"
Онлайн консультація (Viber, Whatsapp, Telegram, Skype, ZOOM) Консультація 30 хв. – 1800 грн; 45 хв. -2100 грн; 60 хв. – 2500 грн; Пакет "Преміум" (Психодіагностика, Тестування, Індивідуальна психотерапія, Призначення лікування, Супровід під час лікування) – 4500 грн. Кодування від алкоголізму - 5000 грн; Комбіноване кодування від алкоголізму («Дисульфірам» + Довженка) – 11500грн; Консультація англійською мовою 45 хв.-3000 грн. Виїзна консультація – 5000 грн.
вул. Озерна, 3на карті
Дарницькийм. Славутичм. Осокорким. Харківськам. Позняки
Виклик додому
Консультаціявід 2100 грн
Оберіть бажаний час прийому та чекайте підтвердження
чт 25  квіт.пт 26  квіт.сб 27  квіт.keyboard_arrow_right

Які види раку виникають під час вагітності?

Які види раку виникають під час вагітності?

Рак молочної залози  є найпоширенішим онкологічним захворюванням під час вагітності. Він вражає приблизно 1 з 3000 вагітних жінок. Інші види раку, які можуть виникнути під час вагітності:

• Рак шийки матки.
  • Гестаційна трофобластична хвороба.
  • Лімфома Ходжкіна.
  • Меланома.
  • Неходжкінська лімфома.
  • Рак щитоподібної залози.

Як діагностується рак під час вагітності?

Вагітній людині може бути складніше виявити рак. Це пояснюється тим, що деякі симптоми раку, такі як здуття живота, головний біль або ректальна кровотеча, також часто зустрічаються під час вагітності. Груди зазвичай збільшуються та змінюють структуру під час вагітності, і ці зміни грудей можуть здаватися нормальними. Це означає, що симптоми, пов’язані з раком, у вагітних жінок можуть бути помічені пізніше і, отже, діагностовані пізніше, ніж у невагітних жінок.

Діагноз раку або початок лікування раку під час вагітності може бути дуже стресовим і приголомшливим.

“І, хоча основною метою будь-якого лікування раку є виживання, можливість планувати своє життя після лікування може надати жінці сил для боротьби із самою хворобою. Мені було 26 років, коли я почула свій діагноз «рак молочної залози». Тоді я будувала свою кар'єру, здобувала додаткову освіту і вважала, що це принесе мені щастя. Але мені довелося почути діагноз «рак», щоб зрозуміти, що моє щастя в іншому. Чесно кажучи, до цього я навіть не замислювалася, чи хочу стати мамою. Я думала про це, як про якесь продовження мого життя колись, у майбутньому, не зараз. Зараз я будую кар'єру. Але найперше питання, яке спало мені на думку, коли я дізналася, що в мене рак, було: «Чи  зможу я взагалі стати мамою після лікування?».”, - зазначає Юлія.

Вагітність після лікування раку

Часто вагітність після лікування раку безпечна як для матері, так і для дитини. Здається, що вагітність не підвищує ризик рецидиву раку. Тим не менш, деяким жінкам можуть сказати почекати кілька років, перш ніж намагатися народити дитину. Як довго залежить від кількох факторів:

• Вид і стадія раку
  • Вид лікування
  • Вік жінки

Деякі фахівці рекомендують жінкам не вагітніти протягом перших 6 місяців після закінчення хімієтерапії. Кажуть, що будь-яка пошкоджена яйцеклітина покине організм протягом перших 6 місяців. Інші - пропонують почекати від 2 до 5 років, перш ніж намагатися народити дитину. Це пов’язано з тим, що рак може поновитися в більш ранні роки. А лікування раку під час вагітності складніше.

Як лікування раку може вплинути на вагітність?

Як лікування раку може вплинути на вагітність?

Лікування може вплинути на майбутню вагітність різними способами:

• Променева терапія. Променева терапія може вплинути на опорні клітини та кровопостачання матки. Це також може збільшити ймовірність викидня, ранніх пологів, низької ваги при народженні та інших проблем.
  • Операція на шийці матки. Видалення всієї шийки матки або її частини може збільшити ймовірність викидня або ранніх пологів. Це пояснюється тим, що шийка матки може не підтримувати розвиток вагітності.
  • Хімієтерапія. Хімієтерапія антрациклінами включає лікування доксорубіцином (доступний як генеричний препарат), даунорубіцином (Cerubidine), епірубіцином (Ellence) та ідарубіцином (Idamycin). Ці процедури можуть пошкодити серцеві клітини та послабити серце. У зв’язку з цим під час вагітності та пологів серцю потрібно працювати інтенсивніше. Іноді хімієтерапія антрациклінами використовується з променевою терапією у верхній частині живота або грудної клітки. Таке поєднання підвищує ризик серцевих проблем.

“У 2009 році, коли мені поставили діагноз, не було великої кількості досліджень на тему вагітності після різних видів онкології. Їх не вистачає й досі. Лікарі не знали, що зі мною робити, коли у 2015 я завагітніла. Деякі просили принести довідку про те, що мені взагалі можна вагітніти. Тож довелося розпочати своє власне дослідження та збирати інформацію по крихтах.

А питань було багато:

- Чи безпечно це для мого здоров'я – чи може вагітність знову викликати рак?

- Що буде, якщо все ж таки рак повернеться під час вагітності? Що робити?

- Чи є успішні історії жінок, які народили після такого діагнозу? Які в них зараз справи?

- До якого лікаря мені взагалі потрібно звертатись, якщо я завагітнію після лікування?”, - зазначає Юлія.

“Сьогодні я хочу поділитись з вами відповідями, які я знайшла самостійно. І так, сьогодні мені вже 40 років, а моїй дитині 6,5. І ми здорові.”.

Юлія відповіла на поширені питання для Doc.ua, що цікавлять майбутніх батьків, які пройшли через онкологію:

Скільки часу має пройти між лікуванням раку та вагітністю?

“Як мінімум 6 місяців, а краще від 2 до 5 років після закінчення хімієтерапії. 6 місяців, щоб яйцеклітини, пошкоджені хімієтерапією, залишили організм. Від 2 до 5 років, оскільки, на жаль, саме у цей період найчастіше за статистикою рак повертається. У мене минуло 5 років, але не тому, що я чекала саме, як мине 5 років, просто так сталося.”, - зазначає Юлія.

Чи потрібно людині після онкології проходити додаткові обстеження до вагітності?

“Офіційних рекомендацій немає, тому що вагітність після онкології – це насправді звичайна вагітність. Для власного спокою, озираючись назад, я зараз пройшла б усі ті рутинні обстеження, які жінки після раку грудей повинні проходити.” , - зазначає Юлія. Список залежить від країни, але найчастіше це рентген грудної клітини, МРТ головного мозку, УЗД молочних залоз та периферичних лімфовузлів, УЗД органів малого таза та печінки.

Чи потрібно проводити якісь додаткові обстеження під час вагітності?

“Одним з моїх великих побоювань було те, що рак повернеться під час вагітності та тоді я не знатиму, який вибір потрібно буде робити. Тому я була дуже задоволена потрапити до лікарні з бронхітом на 21 тижні вагітності та зробити рентген легень. Ну, і лікарі мене із задоволенням скерували на УЗД печінки, малого таза. І знову, офіційних рекомендацій немає, тому що це звичайнісінька вагітність, під час якої треба проходити ті самі процедури, які рекомендовані всім вагітним.”, - зазначає Юлія.

Якщо я на гормональній терапії, чи безпечно зробити перерву і спробувати завагітніти?

“Дуже актуальне питання, тому що якщо у жінки гормонозалежна пухлина, то їй, швидше за все, призначать тамоксифен на 5-10 років. А якщо діагноз було поставлено, наприклад, у 37 років, то через 10 років, швидше за все, настане менопауза і навряд чи про вагітність можна буде думати.”, - зазначає Юлія.

На цю тему ще менше досліджень, ніж в цілому про вагітність після онкології. Але вони є. У дослідженні брало участь 518 жінок, які щонайменше 18 місяців були на гормонозамісній терапії. Результат дослідження: гормональну терапію безпечно переривати на два роки без додаткових ризиків повернення раку. Жінок спостерігали протягом 10 років після лікування, через 3 роки онкологія повернулася до 9% з них – цей відсоток такий самий, як в  ідентичної групи, яка не робила перерву у лікуванні.

Чи є безпечним грудне вигодовування після операції з видалення пухлини?

Юлія говорить: “Якщо говорити про дитину, то для дитини безпечно – ви не можете передати дитині пухлинні клітини з молоком. Якщо говорити про жінку, то все дуже індивідуально. Я особисто прийняла рішення не годувати, тому, що в мене була часткова мастектомія і в оперованій молочній залозі було порушено молочні протоки, що загрожувало мені високим ризиком лактостазу навіть при годуванні з однієї (неоперованої) молочної залози. Якби була повна мастектомія однієї з молочних залоз, то другою можна безпечно годувати.”.

Якщо мій партнер був хворий на онкологію, чи можу я від нього народжувати?

“Можете. В ідеалі, звісно, ​​заморозити сперму на початок лікування, оскільки різні препарати можуть по-різному впливати на сперматогенез. Але загалом у чоловіків оновлення сперми відбувається досить швидко. Загальна рекомендація – почекати 90 днів, далі дивитися спермограму.”, - рекомендує Юлія.

Батько дитини після лікування раку

Чоловіки можуть спробувати завести дитину після закінчення лікування раку. Не існує чітких правил щодо того, як довго чоловіки повинні чекати після лікування, але медичні працівники зазвичай рекомендують чекати від 2 до 5 років. Сперма може бути пошкоджена хімієтерапією або променевою терапією. Цю сперму потрібно замінити через 2 роки. Навіть якщо дитина зачата невдовзі після закінчення лікування, немає досліджень, які б показували, що у неї буде більший ризик розвитку серйозних проблем зі здоров’ям.

Проблеми щодо народження дитини після лікування раку

Ризик захворювання дітей на рак. Багато людей, які хворіли на рак, хвилюються, що їхні діти також можуть захворіти на рак. Дослідження показують, що діти людей, хворих на рак, і ті, хто пережив рак, не мають більшого ризику захворювання. Але деякі види раку передаються від батьків до дітей через гени. Якщо у вас один із цих спадкових видів раку, ризик може бути вищим.

Ризик рецидиву раку. Дослідження показують, що вагітність не призводить до повернення раку. Деякі фахівці радять тим, хто пережив рак молочної залози, почекати 2 роки, перш ніж намагатися завагітніти. Існує зв’язок між деякими гормонами, які підвищуються під час вагітності, і ростом клітин раку молочної залози. Але немає наукових доказів того, що ризик раку зростає, якщо жінка завагітніє протягом 2 років після завершення лікування. Деякі дослідження навіть показують, що ризик рецидиву раку молочної залози нижчий після наступної вагітності.

Для деяких людей, які перенесли хворобу, вагітність може вимагати припинення приймання певних ліків. Але припинення приймання таких ліків, як тамоксифен або іматиніб, підвищує ризик повернення раку. Людям, які планують мати дітей, необхідно поговорити з лікарями про те, на який ризик вони готові піти.

Безпліддя. Деякі види лікування раку ускладнюють або роблять неможливим мати дітей. Усі чоловіки та жінки, які хочуть мати дітей, повинні поговорити зі своєю медичною командою про потенційне безпліддя перед початком лікування. Вони також повинні обговорити варіанти збереження фертильності.

Боротьба з невизначеністю. Усі, хто пережив рак, мають справу з ідеєю, що рак може повернутися. Постраждалі та їхні партнери повинні говорити про ймовірність того, що дитина буде виховуватися лише одним із батьків. Це рішення дуже важке та особисте.

Лікар  Гордон Катерина Олександрівна на Doc.ua
Доктор спеціалізується на психології та психотерапії. Проводить індивідуальне консультування, парні (сімейні) консультації, а також консультативні прийоми по скайпу. Лікує такі захворювання і патології, як: невроз, фобії, вегето-судинна дистонія. Веде прийом для дітей від 6 років
Приватний кабінет психолога Катерини Гордон
Тільки онлайн Індивідуальна консультація - 1500 грн .; онлайн-консультація - 1500 грн.; парна консультація – 2800 грн.
вул. Грушевського 28/2на карті
Печерськийм. Хрещатикм. Арсенальнам. Майдан Незалежності
Консультація 1500 грн
Оберіть бажаний час прийому та чекайте підтвердження
чт 25  квіт.пт 26  квіт.сб 27  квіт.keyboard_arrow_right

Народити дитину – важливе рішення. Незалежно від того, яке лікування ви проходили, вам слід поговорити зі своїми лікарями про потенційні ризики вагітності та пологів. Doc.ua рекомендує записатися на консультацію до акушера-гінеколога та пройти всі необхідні діагностичні процедури, щоб переконатися, що ваша вагітність безпечна.

Поширені запитання: