Психолог і психіатр: з якими проблемами звертатися?

psiholo

Багато з нас не бачать принципової різниці між психіатром і психологом або психотерапевтом. Є й ті, хто прагне до спілкування з психологом, в але всіляко уникає психіатрів, оскільки підсвідомо підживлюється страхами перед каральної психіатрією. Роз'яснити ситуацію нам допоміг Антон Куликович, представник берлінського практіса Ігоря Ладижинського на території СНД, лектор київської політичної академії «Грушевського, 5» і лікар-психіатр з 10-річним стажем роботи.

Антон Юрійович: Для початку хочу розвінчати один дуже поширений міф і зазначу так звана «каральна психіатрія» завершила своє існування у 1991 році. Крапка. З того часу головна і єдина функція психіатра глибоко професійна допомога пацієнтам та вирішення болючих питань на користь людини.

DOC.ua: У чому різниця між психологом і психіатром?

Антон Юрійович: Поле їхньої діяльності, по суті, одне і теж. Однак глибина знань і клінічний досвід принципово різняться. Наприклад, психолог може бути значної компетентності в питаннях нормальної дитячо-юнацької психології, але не мати багатої практики роботи в лікувальних установах.

Психіатр може поставити діагноз, призначати ліки, виписувати лист непрацездатності, проводити судово-психіатричні експертизи, експертизи про опікунство і так далі.

Треба розуміти, що психіатр нерідко може мати і спеціальність психолога. Це природно, тому що багаж знань справжнього професіонала повинен постійно поповнюватися.

DOC.ua: Як краще вибрати психолога?

Антон Юрійович: Перш за все, треба поцікавитися у нього досвідом, освітою, стажем його роботи. Не буде зайвим і запитати, на чому конкретно він спеціалізується, з якими питаннями найчастіше до нього приходять пацієнти. Ви можете зрозуміти, чи підходить вам прийом саме у цієї людини або варто шукати альтернативу. До такого питання необхідно підходити максимально виважено, щоб не потрапити до того, чия кваліфікація викликає сумніви, адже ваше здоров'я безцінне.

Хороший психолог завжди зрозуміє, де може допомогти він, а де вже настає сфера відповідальності психіатра і негайно відправляє пацієнта до нього.

DOC.ua: Раз вже ми заговорили про відповідальність, то наскільки розвинене це почуття у людей Вашої професії?

Антон Юрійович: У психіатрів з класичною освітою і традиціями це почуття вкрай розвинене. Кожен з нас зобов'язаний відпрацювати якийсь час у психіатричній клініці, де за нашою діяльністю здійснюється суворий прокурорський нагляд. Тому ми звикли двічі зважувати кожне своє слово і кожну свою дію. І це почуття відповідальності не покидає навіть тоді, коли ми переходимо до приватної практики.

Дуже важливо розуміти, що давати поради щодо поліпшення стану здоров'я може за великим рахунком будь-яка людина. Але проводити лікарські маніпуляції над людською психікою повинен тільки той, хто має спеціальне фундаментальну освіту, багатий клінічний досвід і відчуває спадкоємність поколінь. Можна, скажімо, бути продовжувачем вітчизняної школи психіатрії, а можна іноземної, але глибокі традиції повинні бути обов'язково.

Одного разу Ісаак Ньютон сказав: «Якщо я бачив далі інших, то тому, що стояв на плечах гігантів». Так ось, кожен психіатр теж стоїть на плечах своїх попередників, які зробили за безліч років неоціненний вклад у розвиток науки і зробили чимало для людей.

DOC.ua: У яких випадках необхідно звертатися до фахівця?

Антон Юрійович: Якщо ви відчуваєте постійну тривожність, дратівливість, підвищену збудливість або навпаки пригніченість і втрату інтересу до навколишнього життя, то це вже привід замислитися. Безумовно, важливо не заглиблюватися у крайності і не бігти в клініку при першому ж зручному випадку. Можливо, у вас дуже щільний графік і мало часу для відпочинку, немає можливості розслабитися. Таке теж часто буває. Але готовим до спілкування з професійним фахівцем треба бути завжди. Необхідно виявляти чуйність до свого здоров'я, до своєї психіки.