Турбота чоловіка про своє здоров'я: в яких випадках варто звернутися до уролога

"Немає таких хвороб, які б не впливали на здоров'я чоловіка. Репродуктивна система чоловіків і жінок є гормоносінтезірующей. Ми говоримо про тих органах, які виробляють гормони, а гормони впливають абсолютно на весь організм: на обмін речовин, ріст, на сексуальність і довголіття. Тестостерон також впливає на психоемоційний стан і на здатність чоловіків досягати поставлених цілей в житті ", - зазначає уролог, психолог, керівник медичного центру Molfa Іван Дмитрик.

Лікар  Гапєєв Олександр Іванович на Doc.ua
Гапєєв Олександр Іванович
Серед пріоритетних напрямків, в яких працює доктор - хронічні запальні захворювання органів сечовидільної ситеми, чоловічої статевої системи. Олександр Іванович лікує: безпліддя, еректильну дисфункцію, передчасну еякуляцію і т. д. Шляхом ургентних, планових оперативних втручань за допомогою традиційних методик, а також, використовуючи ендоскопічне обладнання. Лікар постійно бере участь в конференціях і симпозіумах для підвищення кваліфікації, досконало володіє сучасними консервативними і малоінвазивними хірургічними методиками лі
МЦ «Mediland»
вул. Маршала Рибалка, 11-Бна карті
Шевченківськийм. Лук'янівська
Консультація 800 грн
Оберіть бажаний день прийому та чекайте підтвердження
keyboard_arrow_leftпн 27  трав.вт 28  трав.ср 29  трав.keyboard_arrow_right

Для чоловіків немає закономірності щодо профілактичних оглядів у уролога або андролога. За словами фахівця, існує поняття поваги до самого себе.

"Якщо я хочу, щоб у мене була хороша сексуальне життя, якщо я хочу зберегти чоловічу функцію в плані сексуальності, якщо я хочу продовжити себе в своїх дітях і мати хороший гормональний фон, мені необхідно розуміти, що зі мною відбувається", - пояснює уролог Іван Дмитрик.

Фахівці рекомендують проходити скринінг на функціонування чоловічої репродуктивної системи і наявність / відсутність захворювань один раз на рік.
При наявності незахищених статевих контактів з різними партнерками або партнерами, перевірятися на наявність інфекцій, які можуть передаватися статевим шляхом, потрібно після кожного контакту.
Відвідати уролога для перевірки репродуктивної системи необхідно, якщо при плануванні дітей протягом року партнерка (дружина) не завагітніла.
Після 40-45 років чоловікам необхідно раз на рік проходити профілактичні огляди у зв'язку зі зростаючим ризиком розвитку онкозахворювань чоловічої репродуктивної системи.
Звернутися до уролога в терміновому порядку потрібно, якщо є виділення крові або кров у сечі. В цьому випадку пацієнту потрібна термінова госпіталізація для пошуку джерела крові.
Не варто зволікати зі зверненням до фахівця при затримці сечі, коли людина не може помочитися взагалі, при частому сечовипусканні, коли після туалет залишається відчуття, що людина недомочілся.
"Банальні симптоми, на які чоловіки зазвичай не звертають уваги - це точковий короткостроковий дискомфорт в промежині або над лоном. Або короткочасне часте сечовипускання, а потім все проходить. Болі в животі також можуть іноді свідчити про захворювання чоловічої репродуктивної системи ", - нагадує лікар.

За словами уролога, кожен сьомий чоловік знаходиться в потенційній зоні ризику щодо онкологічних захворювань. 30 з 10 тисяч чоловіків в Україні мають підтверджений діагноз раку передміхурової залози. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я цей показник становить 200 чоловіків на 10 тисяч. Така розбіжність між українською статистикою і зарубіжної пояснюється тим, що скринінг на раннє виявлення раку за кордоном більш поширений.

"У нас ще немає такої культури, коли чоловіки профілактично проводять скрининги, проходять консультації або огляд у уролога або, наприклад, здають ПСА (простат-специфічний антиген) - онкомаркер раку передміхурової залози. Тому різниця така велика. З кожним роком кількість статистично підтверджених випадків раку передміхурової залози в Україні збільшується. Не за рахунок того, що зростає кількість чоловіків з таким захворюванням, а за рахунок того, що все більше людей профілактично на ранніх стадіях виявляють цю хворобу ", - говорить лікар.

Існує три різних стану захворювання передміхурової залози:

• простатит і наслідки простатиту - це хвороба, викликана інфекційним збудником;

• аденома простати або доброякісна гіперплазія передміхурової залози - це вікові зміни в передміхуровій залозі, вони неминучі і рано чи пізно починаються у всіх чоловіків;

• рак передміхурової залози.

Важливо пам'ятати, що одна хвороба в іншу не переростає: простатит не є передракових станом, а аденома не є наслідком простатиту. Однак симптоми у всіх трьох захворювань можуть бути дуже схожими між собою.

"Чоловікам після 45 років, але я завжди раджу після 40 років, один раз на рік прийти на огляд до уролога і пройти скринінгове обстеження. Перший варіант - огляд у лікаря. Другий варіант - ТРУЗІ - трансректальное ультразвукове дослідження передміхурової залози, на якому можна побачити структурні зміни в простаті. За цим дослідженням можна побачити, чи є ділянки, візуально схожі на ракові зміни. Третій варіант - ПСА - це простат-специфічний антиген, який виробляється передміхурової залозою в нормі і є допустимим. У більшості випадків все говорять про нормальному показнику до чотирьох одиниць ", - зазначає Іван Дмитрик.

Якщо за результатами огляду, УЗД, показниками по рівню ПСА є підозра на онкопроцес в простаті, пацієнта направляють на біопсію передміхурової залози, де за допомогою гістології лікар-патологоанатом, патогістології зможе точно сказати, чи є онкопроцес. Після біопсії лікарі підбирають тактику спостереження і ведення пацієнта.

Якщо у пацієнта на підставі результатів біопсії підтвердили карциному простати, в додаткових обстеженнях з підтвердження діагнозу немає необхідності. Але потрібно враховувати, що онкохворобах може метастазировать в інших органах або системах.

Перед тим, як йти на операцію або хіміотерапевтичне опромінення як метод лікування, необхідно розуміти, в якому стані знаходиться організм чоловіка: чи немає загроз з боку серцево-судинної або інших систем.

"В залежності від віку пацієнта, 40 років або 80 років, ми будемо вибирати ймовірні ризики для чоловіка. У віці 80 років можливі ризики ускладнення стану пацієнта після операції під загальним наркозом, після хіміотерапії, і ці ризики значно вище, ніж той період часу, коли пацієнт може перебувати без лікування або на лікуванні той чи інший спосіб. Якщо це 40-річний чоловік, соціально активний, працездатного віку, веде сексуальне життя, однозначно треба продумати і скласти ту схему лікування, яка все його функції максимально збереже ", - підкреслює уролог.

Групи ризику, схильні до можливого захворювання на рак простати:

• чоловіки, які мають кровних родичів, у яких був виявлений рак передміхурової залози;
  • курці. Кадмій, який знаходиться в сигаретах і димі, істотно збільшує виникнення раку передміхурової залози;
  • після 45-50 років у чоловіків зростає ризик не тільки раку передміхурової залози, але ще і серцево-судинних захворювань в зв'язку зі змінами гормонального фону і зменшенням рівня тестостерону.

Лікування онкологічних захворювань в державних медустановах України є безкоштовним. Однак в приватних медустановах можуть надати більш широкий діапазон послуг і більш сучасне лікування по спектру дії на онкопроцес. Таке лікування може коштувати десятки тисяч доларів.

"Страхувати або не страхувати своє здоров'я - вибір кожного. Це питання відповідальності і питання наявності подушки безпеки на майбутнє. Ця подушка безпеки повинна бути створена у формі страхування або особистих гарантій. Коли є підтримка, то краще, щоб вона не знадобилася, ніж коли щось станеться і ми будемо шукати ресурси, особливо матеріальні, - зазначає Іван Дмитрик. - Хочу побажати чоловікам перестати боятися лікарів і почати піклуватися про себе і своє здоров'я, тому що займатися профілактикою захворювання значно простіше, ніж їх лікувати. Зберегти на довгі роки свою функцію як чоловіки, бути сексуально активним, бути здоровим без всяких дискомфортних моментів можна до 70 і 80 років за умови, що ви будете займатися своїм здоров'ям ".

Матеріал підготовлений за підтримки Страхової компанії ТАS life Insurance - національного лідера України на ринку страхування життя.

Поширені запитання: