Хірург Денис Кравцов: «Довгий час жовчнокам'яна хвороба може протікати безсимптомно»

Ви жінка? Вам більше 35 років? Ваш індекс маси тіла переступив межу в «25»? Цілком можливо, у вас все відмінно. Але, якщо вірите статистиці, можете починати боятися жовчнокам'яної хвороби, так як під всі названі характеристики найчастіше потрапляють клієнти хірургів, що видаляють «камінчики». Про те, які симптоми і як лікується одна з найпопулярніших хвороб XXI століття, ми поговорили з проктологом, хірургом, завідувачем відділенням хірургії клініки інноваційної та малоінвазивної хірургії «Endostep» Денисом Кравцовим.

Doc.ua: Розкажіть про симптоми жовчнокам'яної хвороби?

Денис Кравцов: Справа в тому, що жовчнокам'яна хвороба може протікати в двох формах: диспептичній або больовій. Ось та перша, диспептична форма, проявляється в болем-менш лояльних формах: відчуття гіркоти у роті, «тяжкості» в правому підребер'ї, гіркою відрижкою. А больова форма проявляється нападами спастичного болю (doc.ua: спастичний біль - болі які раптово виникають і так само раптово припиняються, частіше свідчать про наявність захворювань кишечника, шлунка, нирок ...) в правому підребер'ї, особливо після прийому жирної їжі. Довгий час жовчнокам'яна хвороба може протікати безсимптомно.

Doc.ua: Англійський вчений Дівер описав типовий портрет людини, найбільш схильного до ЖКХ за допомогою п'яти характеристик: жіноча стать, вік: 35-40 років, колір волосся світлий (рудий або русявий), пишне статура, неодноразово народжувала. Чи збігається це опис з вашими практичними спостереженнями?

Д.К .: Чи збігаються. Я дійсно частіше оперую жінок з високим індексом маси тіла, віком від 35 до 50 років. Однак, досить багато операцій доводиться виконувати і «нетиповим» для Дивера пацієнтам: чоловікам і пацієнтам молодого віку. Слід сказати, що жовчнокам'яна хвороба дуже «помолодшала» і дитячим хірургам доводиться виконувати лапароскопічне видалення жовчного міхура підліткам, яким ледь виповнилося 14 років. Це пов'язано з особливостями так званого «західного» типу нашого сучасного раціону, в якому міститься велика концентрація жирних кислот і консервантів, а також вживання підлітками чіпсів, солодких газованих напоїв і продуктів фастфуду.

Doc.ua: Які способи лікування хвороби є і в яких випадках можна лікуватися нехірургічними методами, а кому вже потрібна операція?

Д.К .: Наявність каменів в жовчному міхурі є показанням до планового хірургічного лікування - видалення жовчного міхура. Тільки наявність суспензія - сладжа (doc.ua: сладж-синдром - застій жовчі в жовчному міхурі і освіту в ньому згустку, що складається з кристалів холестерину, солей кальцію і білка.) В жовчному міхурі може лікуватися консервативно. Але в такому випадку потрібно чітке підтвердження - відсутність каменів в жовчному міхурі.

Doc.ua: На форумах ходять чутки про людей, які все життя живуть з камінням і нічого ....?

Д.К .: Однозначної відповіді на це питання немає. Жовчний міхур з «камінчиками» - це бомба уповільненої дії. Часто під час операції я бачу, що пацієнт переніс не один запальний процес, хоча раніше, приходячи до лікаря, ні на що не скаржився.

Doc.ua: Чи є можливість позбутися від каменів оперативно і відчувати себе цілком здоровим і як часто камені з'являються знову?

Д.К .: При наявності каменів в жовчному міхурі, видаляється весь жовчний міхур з каменями. При правильно виконаній лапароскопічній операції (doc.ua: видалення жовчного) пацієнт повністю здоровий і живе повноцінним життям. Повторне виникнення каменів в жовчних протоках спостерігається вкрай рідко і пов'язано може бути з технічними помилками під час операції або з іншими захворюваннями, які призводять до змін фізико-хімічних властивостей жовчі. Ще камені можуть з'являтися при такому захворюванні як хвороба Каролі. Це спадкове кістозне розширення внутрішньопечінкових жовчних проток. Але про це люди, як правило, дізнаються ще під час доопераційний обстежень.

Doc.ua: Пацієнти (особливо пацієнтки) часто переживають з приводу шрамів після видалення каменів. Є такий «косметичний ризик»?

Д.К .: При видаленні жовчного міхура, як правило, робляться два надрізи по одному сантиметру і два - по п'ять міліметрів. Туди встановлюють робочі інструменти. У нашій клініці ми можемо виконати так звану «однопортову холецистектомію» - видалити жовчний міхур тільки через один надріз, який робимо в області пупка. Після видалення жовчного міхура і робочого порту, ми косметичним швом вшиваємо пупок. Від операції, через деякий час не залишається і сліду!

Doc.ua: Чи правда, що камені тепер, при необхідності, дроблять лазером? Це безпечно?

Д.К .: Ні, це неправда. Таку методику ніхто не використовують. Лазерне дроблення каменів може використовуватися тільки урологами, у пацієнтів з сечокам'яною хворобою. У нашому ж випадку необхідно повне видалення жовчного міхура разом з каменями.

Doc.ua: Наскільки довго триває операція? Як до неї готуватися?

Д.К .: Операція триває від тридцяти хвилин і більше. Все залежить від особливостей анатомії, занедбаності процесу і індексу маси тіла пацієнта. У нашій клініці для підготовки до операції ми використовуємо систему, яка називається fast track surgery - дослівно «швидкий хірургічний шлях». Суть цієї системи в зменшенні періоду, коли пацієнт повинен перебувати в стаціонарі і відмова від складної передопераційної підготовки (тривале голодування, клізми і т.д.). Тому якоюсь складною і спеціальної підготовки ця операція не вимагає.

Doc.ua: Чи повинна людина після операції поміняти спосіб життя, дотримуватися дієти, як-небудь ще себе обмежувати?

Д.К .: Протягом трьох тижнів після операції пацієнт обмежує себе в жирній і смаженій їжі. Надалі, без жовчного можна вести на 100% повноцінне життя.

4.6
Лікар  Скибало Світлана Анатоліївна на Doc.ua
Гастроентеролог Світлана Анатоліївна допомагає пацієнтам з хронічною і підгострою гастроентерологічною патологією, включаючи функціональні порушення роботи жовчного міхура, кишечника, підшлункової, шлунка, печінки
Ок Клінік
Повторна консультація – 600грн.
Харківське шосе, 121, Київська міська клінічна лікарня №1, 1-й поверх корпус Вна карті
Дарницькийм. Вирлиця
Консультаціявід 800 грн
Оберіть бажаний день прийому та чекайте підтвердження
ср 26  черв.чт 27  черв.пт 28  черв.keyboard_arrow_right