10 цікавих фактів про наш мозок

"Нейрохірургія - в дрібницях", - сказав лікар-нейрохірург Олексій Єрошкін в інтерв'ю для Doc.ua. Суть цієї фрази криється в тому, що насправді дрібниць немає, адже їх злагоджена робота забезпечує правильне функціонування головного мозку людини.

Мозок - один із найбільш маловивчених органів людини. Адже, навіть для досвідченого нейрохірурга, мозок - загадка. Нижче ми зібрали 10 цікавих фактів, які допоможуть дізнатися про нього трохи більше.

1. Обсяг пам'яті мозку необмежений

У мозку, на відміну від комп'ютерів і телефонів, місце ніколи не закінчується. Неможливо дізнатися настільки багато інформації, щоб не залишилося місця для її розміщення. Важливо тільки пам'ятати, що мозку необхідно висипатися, щоб краще запам'ятовувати нову інформацію.

2. Мозок не втомлюється від інтелектуальної роботи

Почуття втоми й апатії з'являються лише через емоції та переживання. При розумовій роботі склад крові, що проходить через мозок, не змінюється.

3. Закоханість можна побачити на фМРТ

Хтось вважає, що закоханість - це стан душі людини. Але насправді, коли людина закохана, в мозку відбуваються зміни. Якщо зробити фМРТ, то на знімках буде помітно як «загоряються» місця, в яких присутній дофамін - нейромедіатор, що викликає приємні відчуття.

4. Мозок не відчуває біль

У мозку немає больових рецепторів. Вони присутні тільки в мозкових оболонках і кровоносних судинах. Наприклад, коли в людини виникає головний біль, болить не сам мозок, а навколишні його тканини.

5. Мозок складається на 60% відсотків із жирів

Мозок - орган, у якому міститься найбільше жирів. Тому для його здоров'я так необхідна дієта, що багата на корисні жири (омега-3 та омега-6). Вони зміцнюють стінки мозкових клітин, а також переносять і зберігають жиророзчинні вітаміни.

6. Мозок не може існувати ні без кисню, ні без глюкози

Нервовим клітинам необхідні ці дві речовини для функціонування і виживання. Якщо протягом 3-5 хвилин мозок не отримує достатньо кисню або глюкози, в ньому відбуваються незворотні порушення. Доведено, що смерть практично ніколи не буває миттєвою. Поки в клітинах мозку ще є кисень і глюкоза, він не гине протягом іще кількох хвилин.

7. Мозок генерує від 25 000 до 50 000 думок в день

Підраховано, що у більшості людей 70% цих думок негативні. Крім того, понад 100 000 хімічних реакцій відбуваються в мозку кожну секунду.

8. Різні частини мозку відповідають за різні функції

Чи замислювалися ви коли-небудь, що станеться у людини зі свідомістю, якщо видалити частину мозку? Резекція тих чи інших відділів буде супроводжуватися втратою якоїсь із функцій мозку, адже різні його частини насправді відповідають за різні функції, починаючи від рухів у руках, закінчуючи мовою.

9. У мозку є німі зони

Дійсно, так звані "німі" зони мозку, які не відповідають за важливі функції, існують. Тільки на перший погляд здається, що після резекції цих зон, ми не побачимо втрати функцій людини. Насправді вільних зон немає, в різному ступені всі відділи головного мозку активні. Приклад цьому наводить лікар-нейрохірург у своєму інтерв'ю для Doc.ua, яке можна подивитися нижче.

10. Ми використовуємо мозок не на 100%?

Чи правда що мозок людини при всіх цих фактах працює всього на 9%? Деякі люди та вчені, включаючи навіть Альберта Ейнштейна, вважають, що ми використовуємо мозок на 9%. Олексій Єрошкін стверджує, що це міф, тому що мозок працює на всі 100% цілодобово та знаходиться в функціональній активності протягом усього життя, навіть коли ми спимо. Але, якщо ми говоримо про інтелектуально-мнестичні особливості (мисленнєві) - тоді це індивідуально та залежить від розвиненості ділянок головного мозку. Чим більше людина працює над розвитком своїх інтелектуальних здібностей, тим більший обсяг головного мозку вона може включати в роботу. У цьому потенціал не обмежений. Як саме розвивати ці здібності Олексій Єрошкін розповів у нашому відео.

Більш детально про це питання, а також про інші ви дізнаєтеся зі спеціального інтерв'ю для Doc.ua.

Довідка DOC.ua: Записатися на прийом до лікаря-нейрохірурга можна на сайті.

Лікар  Тесленко Дмитро Сергійович на Doc.ua
Тесленко Дмитро Сергійович
Основні напрямки роботи лікаря: ендоскопічна ендоназальна хірургія аденом гіпофіза, пухлин основи черепа, хірургія без розрізу шкіри (через природні отвори), хірургія через мінімальні доступи ( "key-hole" - замкова щілина), ендоскопічне та мікрохірургічне видалення пухлин
Поліклінічно-консультативне відділення (Інститут нейрохірургії ім. Акад. Ромоданова НАМН України)
вул. Платона Майбороди (Мануїльського), 32на карті
Шевченківськийм. Лук'янівська
Консультація
Оберіть бажаний час прийому та чекайте підтвердження
ср 24  квіт.чт 25  квіт.пт 26  квіт.keyboard_arrow_right

Поширені запитання: