Чому болить серце?

Відповіді на найбільш популярні питання про серце

Лікар  Цимбалюк Анна Степанівна на Doc.ua
Лікар надає спеціалізовану медичну допомогу хворим кардіологічного профілю, в тому числі швидку і невідкладну. Анна Степанівна застосовує сучасні методи профілактики, діагностики, лікування, реабілітації та диспансеризації. Проводить консультації за направленнями інших спеціалістів. Бере участь у проведенні протиепідемічних заходів при появі осередку інфекції. Дотримується принципів медичної деонтології. Постійно удосконалює свій професійний рівень.
Медичний центр «Лікар і я» (DOCTOR & ME)
Лікар консультує онлайн по електронному рецепту, ціна - 200 грн. Онлайн консультація з кардіології, 30 хвилин – 400 грн. Онлайн консультація з нетрадиційної медицини, 30 хвилин – 300 грн.
вул. Гната Хоткевича 8на карті
Дніпровськийм. Дарницям. Чернігівськам. Лісова
Консультація невролога та сеанси рефлексотерапії зі знижкою в DOCTOR & ME
500 грн
Знижка до 15% на курс з 5 або 10 процедур масажу в DOCTOR & ME
2600 грн
Вісцеральний масаж у медичному центрі «Лікар і я»
585 грн
Хіджама у медичному центрі «Лікар і я»
1040 грн
Здорова спина в DOCTOR & ME
4675 грн
Забути про болі в спині в DOCTOR & ME
6210 грн
Кардіологічний чек ап від клініки «Лікар і я» (DOCTOR & ME)
4100 грн
Остеопат, краніосакральний терапевт у медичному центрі «Лікар і я»
550 грн
Консультація 650 грн
Оберіть бажаний час прийому та чекайте підтвердження
пт 29  бер.сб 30  бер.нд 31  бер.keyboard_arrow_right

DOC.UA поговорили з Максимом Ротарем, кардіохірургом Інституту серця МОЗ України, про серцево-судинні захворювання, які, за словами лікаря, дуже "помолодшали". Частим явищем стали ішемічна хвороба, обширні інфаркти й важке атеросклеротичне ураження судин у пацієнтів молодше 40 років, що ще 5-10 років тому зустрічалося рідко.

Сьогодні ми відповімо на найчастіші запитання та розвіємо встановлені міфи.

Як COVID-19 впливає на серце і судини?

Серед поширених ускладнень: запалення міокарда (міокардит), аритмія (порушення ритму), тромбози. У важких форм коронавірусу можливий навіть перикардит (накопичення рідини в порожнині перикарда) при тривалому запальному процесі.

Який пульс вважається нормальним?

З медичної точки зору, для нормальної роботи серця досить 60-80 ударів на хвилину. Але необхідно також орієнтуватися на вік і стать: як правило у жінок і дітей пульс частіший.

При якому пульсі серце зупиняється?

Серце може зупинитися як через сильний пульс - понад 160-180 ударів, так і через низький - менш як 40 ударів.

Що викликає аритмію серця?

На роботу серця, його ритм впливає багато чинників: гормональний фон, нервове збудження і сама провідна система. При порушенні однієї зі складових, може розвиватися аритмія. Якщо людина помічає зміни, вона обов'язково повинна звертатися до кардіолога для консультації.

Як діагностувати аритмію?

У медичних умовах використовуємо ЕКГ, УЗД серця і навіть холтерівське моніторування (ЕКГ, яке зчитує дані протягом 24-72 годин).

Як вилікувати аритмію?

Для деяких видів аритмії досить медикаментозного лікування, деякі ж вимагають хірургічного втручання - електричних, лазерних або низькотемпературних абляцій містків в порожнині серця, які дають патологічне збудження і заважають правильній роботі органу.

Чому болить серце?

Як таке, серце не болить - у ньому немає нервових закінчень. Відчуття болю - це опосередкована реакція, як правило, на брак крові (яку називають стенокардією або в народі "грудною жабою") або атеросклероз (порушення живлення серця). У момент навіть невеликого фізичного навантаження, серцю потрібно, щоб з кров'ю прийшло більше кисню, а цього не відбувається, тому що порушений транспорт крові. Реакція - больовий ефект. Ми можемо його порівняти з крепатурою в м'язах.

Як часто потрібно відвідувати кардіолога?

Якщо у людини немає змін пульсу, відчуття аритмії та наявний хороший артеріальний тиск (120/80), варто відвідувати кардіолога раз на два роки після 40 років.

Коли потрібно йти до кардіолога?

До кардіолога варто звертатися при істинних порушеннях ритму, змінах артеріального тиску, браку повітря, болі в грудині (особливо, коли вона віддає в руку або в шию), а також при неможливості переносити фізичні навантаження.

"Наші люди чомусь в останню чергу думають про своє здоров'я. Ми це бачимо по своїм пацієнтам, які приходять вже в останній момент. Здавалося б, коли з'являється біль в серці, потрібно відразу бігти до лікаря, але іноді навіть молодим пацієнтам нам доводиться відмовляти або ж ставити їх на лист очікування на трансплантацію. "

Які операції на серці роблять найчастіше?

Усе залежить від хвороби. Ішемічна хвороба серця найчастіше зустрічається в нашій практиці - таким чином, операцій коронарного шунтування робимо теж найбільше. Ну і звичайно, операції через придбані й вроджені пороки клапанів, аневризм судин і шлуночків, порушення ритму. Загалом, ми проводимо весь спектр операцій, які є у світі, пов'язаних з серцем і магістральними судинами.

На який час можна зупинити серце?

Немає конкретної цифри. Використовуючи спеціальні препарати, які вводяться в систему кровообігу, ми можемо на досить довгі періоди (2-5 годин) зупиняти серце, і консервувати міокард. Чим довше цей період, тим більше може бути після ускладнень.

Чому операції на серці дорогі?

Кардіохірургія - одна з найдорожчих галузей медицини. І це більшою мірою залежить  від складності операцій, які вимагають велику кількість вартісних матеріалів, таких як апарат штучного кровообігу, система його підключення, девайси, які імплантуються (механічний або біологічні клапани).

Кому необхідна трансплантація серця?

Трансплантацію роблять тим пацієнтам, яким кардіологи та кардіохірурги не можуть нічим більше допомогти, крім як замінити орган.

Чи дозволена трансплантація серця в Україні?

Торік були внесені зміни в Закон України про трансплантацію і вони дали можливість розморозити процес трансплантації від сторонніх донорів. Також запустилася трансплантація серця: минулого року нашою командою було зроблено 9 трансплантацій, а цього вже 3.

Що зробити, щоб серце не боліло?

Допоможе правильний спосіб життя: збалансоване харчування, наявність фізичної активності, відмова від шкідливих звичок. І звичайно, не забувайте звертатися до лікарів при першій необхідності.

Більше корисної та цікавої інформації в нашому новому відео:

Щорічно підвищений артеріальний тиск є причиною 7 млн смертей у світі. Серед мешканців країн Європи та США поширеність цього чинника ризику становить 25%. Артеріальна гіпертензія підвищує ризик смерті від хвороб системи кровообігу у 3 рази. Постійне зростання загальної смертності населення від ХСК (66,3% в структурі смертності) і  зниження тривалості життя свідчать про недостатню ефективність проведених профілактичних заходів.

Профілактика серцево-судинних захворювань

Доведено, що відмова від паління, обмеження вживання алкоголю та солі,

регулярна фізична активність знижують ризик розвитку серцево-судинних  захворювань. Важлива роль належить також раціональному харчуванню (рекомендується збільшити вживання овочів та фруктів, нежирних кисломолочних продуктів, обмежити споживання жирної та смаженої їжі, продуктів харчування, що містять багато холестерину), контролю маси тіла та рівня холестерину. Ризик виникнення серцево-судинних хвороб можна також знизити за допомогою профілактики або лікування гіпертонії, цукрового діабету, дисліпідемії.

Допомога при болю у серці

Найперші дії при виникненні стискаючого болю у серці – негайно викликати  швидку допомогу. До її приїзду, – якщо біль виник після фізичного навантаження або нервово-емоційного перенапруження – усунути провокуючий фактор; забезпечити постраждалому спокій, доступ свіжого повітря, горизонтальне положення, покласти під язик таблетку нітрогліцерину, або (за відсутності нітрогліцерину) – валідолу.

Поширені запитання: