Важливі питання про чоловіче здоров'я: інтерв'ю з андрологом Ярославом Мірошниковим

интервью с андрологом

За даними ВООЗ, сьогодні кожен третій у віці 40-70 років страждає тією або іншою формою еректильної дисфункції, а хронічний простатит турбує до 17% чоловіків дітородного віку. Про причини чоловічих проблем і способи їх лікування сервісу DOC.ua розповів лікар вищої категорії, кандидат медичних наук, керівник медичного центру «Інститут сімейної медицини плюс» Мірошников Ярослав Олегович

Мірошников Ярослав Олегович
24 років досвіду
Дорослі
Займається лікуванням різних захворювань, а також патологій статевої системи у чоловіків: циститу, уретриту, орхіту, фімозу, простатиту, пієлонефриту. Також спеціалізується на медичному вирішенні проблем по андрології (андропаузи, чоловічого безпліддя, раку простати, еректильної дисфункції).
Інститут сімейної медицини плюс (Ренесанс Технолоджі Клінік)
Консультация уролога (беседа, сбор жалоб и анамнеза, определение программы обслед-я) - 1150 грн.
ул. Курнатовского, 20/1на карті
Дніпровськийм. Чернігівська
Онлайн - запис
Виберіть час прийому для запису онлайн
Нд 25 Липень Пн 26 Липень Вт 27 Липень
info_outlineНемає доступних слотів для запису

DOC: Ярослав Олегович, з якими питаннями до вас звертаються найчастіше. Провідні захворювання в андрології - це які?

Ярослав Мірошников: Перший у списку поширених проблем – хронічний простатит, кошик для сміття лікарського невігластва. На горезвісне «друге серце» чоловіки незаслужено вішають стільки собак, що жодне серце не витримає. Також тут розлади сечовипускання і тазові болі, які можуть бути пов'язані з неврологією або проктологією, вірусними інфекціями і навіть хірургічною патологією. Нарешті, безпліддя і еректильна дисфункція. Насправді, статева слабкість не так вже й часто пов'язана із запаленням простати, а має в своїй основі цілий комплекс складних факторів, які потребують узгоджених зусиль лікарів різних спеціальностей.

DOC: А які симптоми слід розцінювати сигналом SOS, при якому чоловікові потрібно терміново звернутися в клініку?

Ярослав Мірошников: Чоловіче здоров'я – річ делікатна, і рішення проблем по його частині часто лежить не тільки в площині урології. Безумовно, якщо у пацієнта почастішали позиви до сечовипускання (більше 6 разів на день), у нього ослабла струмінь сечі, з'явилися болі в промежині і мошонці – все це привід відвідати андролога, так само як і наявність сексуальних розладів. Але є безліч екстрагенітальних симптомів, які можуть служити безпосередньою причиною чоловічих захворювань і безпліддя. Це підвищена тривожність, порушення сну і приховані депресії, набір ваги, скачки тиску, головні болі. Ще це хропіння і відчуття холоду в статевих органах, що проявляється під знаком прихованої депресії і судинних розладів. Зіткнутися з подібними проблемами можуть чоловіки різного віку, в тому числі і молоді хлопці.

андрология

DOC: Вважається, що багато проблем, і зі здоров'ям теж, йдуть з дитинства. Чи можна цей вислів віднести і до хвороб урогенітальної сфери?

Ярослав Мірошников: Безумовно. Причому, це стосується і безпосередньо дотримання правил особистої гігієни, і вибудовування відносин в сім'ї. Якщо в будинку панує напружена атмосфера, для хлопчиків це прямий шлях до розвитку згубних залежностей, неврозів і синдрому тривожного очікування сексуальної невдачі, так званої психогенної імпотенції. Це що стосується психології. Якщо опускатися нижче, відсутність належної уваги до здоров'я дитини веде до несвоєчасного виявлення таких аномалій розвитку, як варикозне розширення вен яєчка, неопущеніе яєчок, затримка статевого дозрівання, а у віддаленій перспективі - безпліддя, статевих розладів і проблем соціалізації. Рання діагностика дозволяє впоратися з багатьма захворюваннями медикаментозно. Підліток, на відміну від дорослого чоловіка - пластилін. Поки організм формується, він більш сприйнятливий до лікування.

DOC: А що з способом життя? Чи під силу згубних звичок підірвати чоловіче здоров'я?

Ярослав Мірошников: Ще в 2006 році Всесвітня організація охорони здоров'я представила кругову діаграму, в якій говориться, що якщо прийняти наше здоров'я за 100%, то з них 20% – генетика, 20% – екологічний фактор, 10% – медицина з усіма її досягненнями, а що залишилися 50% – стиль життя. Правильне харчування, розумні фізичні навантаження, відсутність шкідливих звичок – половина успіху і вагомий внесок у довголіття. Я завжди малюю пацієнтам цю діаграму і кажу: «Дивіться, разом ми 60% – контрольний пакет!».

DOC: Розумні навантаження – це які?

Ярослав Мірошников: Професійний спорт і виснажливі тренування заради великих досягнень, особливо в комплекті зі стероїдами і анаболиками – пряма дорога до втрати здоров'я. А ось фізкультура, що вже неодноразово доведено, дає протилежний ефект і покращує вироблення тестостерону. І це без будь-якої хімії з фармакологією – відбувається активація власних стовбурових клітин, тобто посилення відновних процесів. Крім того, плавання, гра в футбол і навіть просто ходьба сприяють скидання негативних емоцій, що теж дуже корисно при нашому шаленому ритмі життя. В останні роки помітно почастішали випадки стресово-еректильної дисфункції. Хронічний, сильний стрес – потужний імунодепресант, на тлі якого руйнуються гормональні, імунні, психологічні механізми і яким потрібно давати адекватну відсіч.

DOC: Ви маєте рацію, сучасне життя ставить інтенсивний темп і крокує під руку зі стресом, недосипанням. Хронічна втома позначається і на особистих відносинах. Безладні статеві зв'язки шкідливі для здоров'я, а що з утриманням?

Ярослав Мірошников: Безладні статеві зв'язки і сексуальна помірність – дві крайності, від яких краще триматися подалі. Перша – величезний ризик отримати інфекцію, друга ж веде до застою передміхурової залози і ризику запальних процесів. Так, і важливо пам'ятати, що статева функція – рефлекторна, а рефлекси повинні підтримуватися. Що стосується внутрішнього вигорання, якщо у чоловіка почалася депресія і втома, зменшилася бажання що-небудь робити – бажано здати аналіз крові на всі види тестостерону. Можливо, буде потрібно андрогенная підтримка.

андролог, андрология

DOC: Багато чоловіків соромляться звертатися до лікаря з проблемами інтимного характеру, займаються самолікуванням, прислухаються до порад знайомих чи вибирають розрекламовані препарати. Наскільки це допустимо і чим загрожує?

Ярослав Мірошников: Дійсно, багато хто соромиться і до останнього відкладають візит до лікаря. Коріння такої поведінки, знову-таки, в дитинстві, коли навіюється, що це соромно. Для візиту до уролога, андролога або сексопатолога потрібно переступити через себе і визнати наявність проблеми, а потім зробити перший крок до її вирішення – зрозуміти, що соромитися нема чого. На жаль, ми ставимося вже до однієї з небагатьох країн, де широко поширена реклама медичних препаратів і процвітає самолікування. Але чомусь у всіх університетах здобувають вищу освіту п'ять років, а в медицині – шість. Питання, щоб задуматися.

DOC: Ви підтримали ідею створення «Чоловічого клубу», що це за ініціатива і яку користь вона несе пацієнтам?

Ярослав Мірошников: «Чоловічий клуб» - стартап, покликаний забезпечити інтегральний підхід до особистості і здоров'ю чоловіки. Тобто, не уролог лікує чоловіка, а андролог в тісній взаємодії з іншими фахівцями - невропатологом, терапевтом-ендокринологом, кардіологом і т. Д.

Статева функція найчастіше вторинна. Припустимо, у чоловіка після 40 (або навіть раніше) починає пустувати тиск, серце. Він йде до кардіолога, який призначає бета-блокатори, антиаритмічні препарати, не поцікавившись актуальністю сексуальної функції. А між тим, гіпертонія – два вогню: хвороба сама по собі вбиває сексуальність, а й багато препаратів теж її пригнічують. Тобто, і пустити ситуацію на самоплив не можна – небезпечно для життя, і лікування знижує якість цього самого життя. Однак на озброєнні лікарів є препарати компромісні, які успішно компенсують гіпертонію і навіть покращують сексуальну функцію. Або перевернемо ситуацію. Чоловік звертається до уролога зі скаргою на погану ерекцію. Найчастіше до таких пацієнтів швидко приклеюється ярлик «хронічний простатит». Але якщо подивитися на проблему ширше, може з'ясуватися, що за статевою слабкістю варто прихований діабет, лікування якого – прерогатива ендокринолога. Таких прикладів можна навести безліч. У кожному разі важливо пам'ятати про грамотному розподілі лікарських спеціальностей і дотримуватися інтеграційного підходу, що дозволяє вирішувати 2-3 проблеми одночасно. Адже ми лікуємо не окремо взятий орган – ми лікуємо людину.

DOC: Наша країна посідає друге місце в Європі за поширенням злоякісних пухлин, а за останні 15 років захворюваність на рак простати у чоловіків в Україні практично подвоїлася. На початкових стадіях хвороба протікає приховано. З якого віку чоловікам слід ставитися до здоров'я уважніше і як захиститися від раку?

Ярослав Мірошников: Рак передміхурової залози лідирує серед онкологічних захворювань не тільки в Україні, а й в усьому світі. Також у нас є онконастороженість по раку сечового міхура. Пацієнтів старше 40 років ми в обов'язковому порядку направляємо на вимір пухлинних маркерів, перш ніж ставити якийсь діагноз. З метою профілактики кожному чоловікові потрібно хоча б раз на рік обстежитися: здавати кров на онкомаркери, проходити УЗД, за скаргами – ендоскопію, гастроскопію, онкотест. І, звичайно, важливо дотримуватися в усьому міру, насолоджуватися життям і зберігати гарний настрій!