Біг і здоров’я, або чому я бігаю

Рух – це життя. Не знаю звідки цей вираз прийшов і викарбувався у моїй пам’яті, але органічність цієї фрази ніби автоматично закладена у моїй підсвідомості. Протягом життя я був людиною, для якої спорт відігравав важливу роль. Плавання, легка атлетика, настільний теніс, футбол, баскетбол, зимові види спорту, далеко не повний список спортивної активності, яка захоплювала мене в той чи інший період мого життя.

Три роки тому, коли я жив і працював на Карибському острові Гренада, я почав бігати, приєднавшись до щосуботніх забігів місцевого бігового клубу. Мені подобалося це заняття. По-перше, це була чи не єдина нагода для фізичного навантаження (сидяча офісна робота і відсутність піших прогулянок знерухомили мене) і можливість знайти нових друзів та соціалізуватися.

Крім того, у мене була мрія – пробігти класичний марафон (42 км 195 м), і я все частіше та серйозніше почав замислюватися над її втіленням відтоді, як почав бігати. Я усвідомлював, що для її реалізації потрібно дуже багато і наполегливо працювати. На початку 2015 року, я купив собі перші бігові кросівки. Це стало поштовхом для регулярного заняття бігом. Тепер я бігав не лише кожної суботи, але й посеред тижня. Вставав рано, о 6-й годині ранку, доки пекуче карибське сонце не починало проявляти себе у своїй справжній суті і бігав по ще не розпеченому асфальту 2-3 рази на тиждень, інколи навіть під тропічними зливами.

Повернувшись в Україну влітку 2015 року, я вирішив не зволікати і зареєструватися на свій перший марафон у Києві Wizz Air Kyiv Marathon 2015. Зворотного шляху не було. Я розпочав програму підготовки до 42 кілометрової дистанції. У вересні я здійснив свою мрію – я подолав перший у моєму житті марафон!

Подолавши біговий рубіж, я зрозумів, що відтепер біг – невід’ємна частина мене самого. Я продовжив бігати та брати участь у різноманітних змагання. Цієї осені я пробіг свій 2-й марафон і зміг значно покращити свій попередній результат.

2.9
Мартинов Петро Броніславович
7 років досвіду
Дорослі
Практикує пацієнтоцентричну, доказову медицину західних стандартів. Вільно володіє українською, російською, англійською мовами. Пройшов стажування в США и має досвід роботи за кордоном (Карибські острови) під керівніцтвом професорів із Канади і США.
American Medical Centers
ул. Богомольца, 3на карті
Личаківський
Вибачте :(
В даний момент запис до лікаря через наш сервіс не ведеться

Я не є професійним спортсменом і я ніколи не претендую на призові місця на змаганнях. Причин, чому я бігаю – безліч. І деякими з них я ділюся з вами.

Біг попереджає і лікує хвороби

Я вірю, що біг – це здоров’я. Як лікар загальної практики, я чудово розумію важливість фізичних навантажень для підтримки стану здоров’я, профілактики і невід’ємної частини у лікуванні певної категорії хвороб.

Регулярні заняття бігом знижують ризик виникнення таких хвороб цивілізації, як цукровий діабет, ожиріння, дисліпідемія, ішемічна хвороба серця, остеопороз.

Помірні фізичні навантаження, у вигляді дозованих пробіжок, здатні допомагати підтримувати нормальний рівень цукру крові у людей, яким вже діагностували цукровий діабет. М’язи, які перебувають у роботі під час фізичного навантаження здатні утилізувати глюкозу без допомоги спеціальних рецепторів. Таким чином завдяки бігу в поєднанні із правильною дієтою в організмі знижується рівень цукру в крові. Такий метод є чудовою альтернативою медикаментозній терапії на ранніх стадіях захворювання.

Позитивну роль бігові навантаження мають також для пацієнтів із гіпертонічною хворобою, оскільки регулярні дозовані фізичні навантаження здатні знижувати рівень артеріального тиску як безпосередньо, так і завдяки поступовій втраті надлишкової ваги, яка в свою чергу здатна зменшити показники тиску на 5-10 мм рт ст на кожні 5-10 кг втраченої маси. Звісно, для хворих із ожирінням різного ступеня важкості, бігові навантаження є одними із найперших терапевтичних модальностей.

Інші захворювання, такі як дисліпідемія (порушення рівня холестерину у крові), остеопороз, метаболічний синдром є прикладами станів,  при яких біг може чинити позитивний вплив на перебіг хвороби.  Нещодавні дослідження, опубліковані в Часописі Американського Коледжу Кардіологів, свідчать що навіть 5-10 хвилин низькоінтенсивного бігу на день, щодня, здатні подовжити життя бігуна на кілька років у порівнянні із небігаючими людьми.

Біг покращує настрій

Можливо ви чули такий вираз, як «ейфорія бігуна». Це стан особливого, піднесеного стану, кайфу, ейфорії під час тривало бігу. Не обов’язково набігати десятки кілометрів, щоб відчути цей ефект бігу на собі. Навіть нетривалі пробіжки здатні кардинально змінити настрій людини, вивести її із депресивного стану (тут не слід плутати із явищем клінічної депресії), покращити її самовпевненість і зарядити бадьорістю на цілий день. Цей ефект пояснюється біохімічними процесами, що відбуваються у нашому мозку. Адже під час бігу у ньому активно виділяються такі речовини, як допамін і ендорфіни, які стимулюють відповідні рецептори. Ці, так званні «власні наркотики» нашого організму відповідають за те відчуття задоволення, що виникає під час і після пробіжки. Я ж зі свого власного досвіду можу додати, що дні, які я починаю із ранкового бігу, на відміну від тих, коли я не бігаю, завжди є більш працездатними, бадьорими і яскравими на враження. Я біжу – значить я живу.

Біг покращує роботу мозку

Дослідження, опубліковане у 2013 році в журналі Frontiers in Aging Neuroscience (Рубежі Нейронауки Старіння) говорить про те, що короткотривалі аеробні фізичні навантаження, такі як біг, здатні покращувати мозкові когнітивні функції, а також стан серцево-судинної системи у людей похилого віку.  Це пояснюється збільшеним кровотоком у головному мозку осіб похилого віку, які регулярно займаються бігом або іншими фізичними навантаженнями, зокрема,  кращим кровопостачанням ділянки головного мозку – гіппокампа, яка найчастіше уражається при хворобі Альцгеймера. Таким чином, люди похилого віку, які продовжують вести активний спосіб життя, мають більші шанси залишитися у здоровому глузді, у порівнянні із своїми менш рухливими однолітками.

Біг покращує  сон

Дослідження, опубліковані у 2012 році, свідчать про покращення сну у людей, які проводять регулярні ранкові пробіжки. Окрім того, у них покращується концентрація і увага, знижується денна сонливість. Біг знижує ризик безсоння, а при його наявності є одним із методів боротьби із ним. Хоча дослідження було сфокусовано на ранкових пробіжках, відзначу, що біг серед дня або увечері позитивно впливає на сон, через ефект зміни температури тіла. Під час фізичного навантаження у вигляді бігу температура тіла зростає на кілька градусів, зниження температури тіла після бігу, сприяє кращому засипанню. Більш того, біг має свої переваги не тільки через фізіологічний вплив на організм. Бігуни мають краще співвідношення сон-активність через свій чіткий графік тренувань, тобто, вони більш дисципліновані та мають сталий час засинання і прокидання. Також, бігова активність сприяє здоровішому сну опосередковано, знижуючи рівень стресу, тривожності і депресії.

Біг і молодість

Вище, я вже згадував, що біг є чудовим методом боротьби із зайвою вагою – ожирінням. Проте, не обов’язково запускати своє тіло до рівня ожиріння, щоб почати займатися бігом. Регулярні зайняття бігом роблять тіло людини не тільки здоровим, але й струнким та красивим. Люди середнього і похилого віку, які більшу частину свого життя займалися бігом, загалом, виглядають на 5-10, а іноді 15 років молодше своїх небігаючих ровесників.  Я переконувався у цьому кожного разу, коли дізнавався про реальний вік своїх старших друзів-бігунів, які у свої 50- 60 виглядали значно молодше, і мало того, у фізичному аспекті могли дати фору, здавалося більш сильним 20-30 річним.

Біг і соціалізація

Біг є чудовим способом познайомитися із цікавими людьми. Майже у кожному великому місті існують різноманітні бігові клуби, в яких займаються бігуни-непрофесіонали. Там ви можете знайти друзів за інтересами і здійснювати ваші пробіжки не наодинці, а в колі однодумців. Завдяки цьому, ви здобудете нову мотивацію для бігу і нове коло знайомств, можливо хороших друзів, а можливо і бізнес-партнерів. Зазвичай, бігуни – дуже відкриті й приємні у спілкуванні люди.

Біг є чудовим засобом для збереження і підтримання здоров’я людини. Існують сотні досліджень, які свідчать про ті чи інші сприятливы його ефекти на здоров’я. Та як лікар, я не можу не наголосити на важливості медичного обстеження перед початком бігу. Зокрема, воно необхідне для людей, які тільки починають займатися бігом і раніше ніколи не займалися фізкультурою чи спортом, для людей похилого віку, для людей з хронічними захворюваннями та вище перерахованими хворобами, для яких біг є одним із методів корекції здоров’я. Також, медичний огляд лікарем рекомендований перед участю у змаганнях на довгі дистанції, починаючи із півмарафонної дистанції (21 км) і закінчуючи марафонами і ультрамарафонами (42 км і більше). Це необхідно для виявлення безсимптомних, але потенційно небезпечних захворювань, перш за все серцево-судинної системи, щоб попередити виникнення форс-мажорних, а інколи і летальних ситуацій, які можуть трапитися із бігунами під час змагань.

Бігайте на здоров’я, бігайте заради задоволення!